Cu toţii ne dorim o localitate cât mai sigură, fără infracţionalitate. De aceea, considerăm că monitorizarea video a comunei este o prioritate pentru Primăria Nicolae Bălcescu.

În acest sens, Consiliul Local Nicolae Bălcescu a aprobat proiectul iniţiat de primarul Dumitru Timofte pentru achiziţionarea şi implementarea în comună a unui sistem de monitorizare video performant.

Lucrările sunt într-un stadiu avansat şi constă în creare unei reţele de fibra in toata comuna si vom instala, pentru inceput, in Nicolae Balcescu, 21 de camere video. Vom monitoriza toate intrarile si iesirile din comuna, pe toate drumurile. Scoala, gradinita, strazile cu probleme, zonele cu infractionalitate, toate vor fi monitorizate. De asemenea, in sediul politiei locale se va face un dispecerat video, unde vor fi urmarite pe televizoare mari toate camerele.

Satul Dorobantu va fi prins in acest proiect in primavara anului viitor.